29, 7, 2017 , 14:00:12

Historia PDF Drukuj Email
Wpisał Administrator
Sobota, 22. Październik 2011 00:01
  Ochrona przeciwpożarowa na terenie zajętym przez zakon Cystersów z siedzibą w Rudach a wieś Ruda Kozielska wówczas podlegała Cystersom Datuje się od 1757r. wtedy, kiedy władze pruskie po zagarnięciu śląska, wydały edykt na podstawie, którego zobowiązany został klasztor do wyposażenia swych majątków i wsie w sprzęt pożarniczy.
O tym pisze Adolf Gassner w 1952r. w swej wydanej książce pt. Opactwo Rudy na Górnym Śląsku i w niej miedzy innymi pisze : ... Tak Klasztor zobowiązany został do wykonania... wszystkie wsie i majątki zaopatrzyć w sikawki z wężami... Natomiast Augustyn Pottyast w swojej wydanej w 1858r Książce - Głubczyce - pt ... Historia dawniejszego Opactwa Cystersów w Rudach na Górnym Śląsku... podaje miedzy innymi że : ...
Straż Pożarna ( Ruda Kozielska) została założona w 1857r.
na bazie Ochotników i w tym samym czasie powstał związek Kobiet

W roku 1857 o powstaniu Straży Pożarnej w Rudzie Kozielskiej jednak nie można definitywnie uznać, ponieważ poza poddanym cytatem we wspomnianej ksiażce, brak jakichkolwiek bliższych notatek, czy też nawet opowiadań mieszkańców starego pokolenia o istnieniu w tym okresie organizacji Straży Pożarnej względnie, o ile taka dokumentacja istnieje, to uległa zniszczeniu w czasie wojennym jak również nie jest wiadomo, czy działalność Straży była ciągle aż do 1883r, czyli do czasu powstania i udokumentowania OSP.
Ostatnia zmiana Sobota, 22. Październik 2011 11:17

Pożar – niekontrolowany proces spalania w miejscu do tego nieprzeznaczonym.