logo

24, 5, 2020 , 23:09:52

 
Home Historia
Historia PDF Drukuj Email
Wpisał Administrator   
Sobota, 22. Październik 2011 00:01
  Ochrona przeciwpożarowa na terenie zajętym przez zakon Cystersów z siedzibą w Rudach a wieś Ruda Kozielska wówczas podlegała Cystersom Datuje się od 1757r. wtedy, kiedy władze pruskie po zagarnięciu śląska, wydały edykt na podstawie, którego zobowiązany został klasztor do wyposażenia swych majątków i wsie w sprzęt pożarniczy.
O tym pisze Adolf Gassner w 1952r. w swej wydanej książce pt. Opactwo Rudy na Górnym Śląsku i w niej miedzy innymi pisze : ... Tak Klasztor zobowiązany został do wykonania... wszystkie wsie i majątki zaopatrzyć w sikawki z wężami... Natomiast Augustyn Pottyast w swojej wydanej w 1858r Książce - Głubczyce - pt ... Historia dawniejszego Opactwa Cystersów w Rudach na Górnym Śląsku... podaje miedzy innymi że : ...
Straż Pożarna ( Ruda Kozielska) została założona w 1857r.
na bazie Ochotników i w tym samym czasie powstał związek Kobiet

W roku 1857 o powstaniu Straży Pożarnej w Rudzie Kozielskiej jednak nie można definitywnie uznać, ponieważ poza poddanym cytatem we wspomnianej ksiażce, brak jakichkolwiek bliższych notatek, czy też nawet opowiadań mieszkańców starego pokolenia o istnieniu w tym okresie organizacji Straży Pożarnej względnie, o ile taka dokumentacja istnieje, to uległa zniszczeniu w czasie wojennym jak również nie jest wiadomo, czy działalność Straży była ciągle aż do 1883r, czyli do czasu powstania i udokumentowania OSP.
Ostatnia zmiana Sobota, 22. Październik 2011 11:17
 

Numery alarmowe

112 –wspólny numer alarmowy,
999 –pogotowie ratunkowe,
998 –Państwowa Straż Pożarna,
997 –Policja,
992 –pogotowie gazowe,
991 –pogotowie energetyczne,
985 –ratow. morskie i górskie.


Ciekawostki

Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) – jest umundurowaną, wyposażoną w specjalistyczny sprzęt, organizacją społeczną, składającą się z grupy ochotników, przeznaczoną w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami.

SpołecznośćStworzone dzięki Joomla!. Designed by: free server hosting celebrity list Valid XHTML and CSS.

stat4u stat4u

Oficjalna strona OSP Ruda Kozielska
Wszelkie prawa zastrzeżone.