21, 7, 2018 , 07:31:21

Pamiętny Pożar 1992r.
Wpisał Adrian Dyrszka
Sobota, 29. Październik 2011 23:30

Ogień zniszczył 9060 ha lasów na terenie nadleśnictwa Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn, zarządzanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. Powstałe pożarzysko miało długość 32km i szerokość kilkunastu. Żywioł uczynił ogromne szkody w lesie, bowiem zniszczył drzewa, runo leśne, ściółkę i wierzchnią warstwę gleby oraz zabił ponad 150 sztuk zwierzyny płowej. Po dogaszeniu pożaru na powierzchni wielu kilometrów rozciągała się czarna, znaczona kikutami drzew pustynia, z ziemią pokrytą miejscami nawet kilkucentymetrową warstwą popiołu.

Na stronie Stowarzyszenia na Rzecz Dziedzictwa Kulturowego Gliwic można zapoznać się z ciekawym artykułem na temat pożaru z 1992r. Jest tam dokładnie opisany przebieg pożaru oraz skutki i przyczyny. Zamieszczonych jest także wiele ciekawych zdjęć wartych poświęcenia uwagi. Więcej na ten temat znajduje się po linkiem:

www.gliwiczanie.pl/Historia/1992/pozar.htm

Ostatnia zmiana Środa, 02. Listopad 2011 22:07

Zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej, ochotnicze straże pożarne mogą zostać włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, współdziałając w tym zakresie z Państwową Strażą Pożarną i innymi jednostkami. Osp Ruda Kozielska jest włączona w system KSRG.